Pływanie cieszy się ogromną popularnością na świecie, także w Polsce. W historii tej dyscypliny zapisało się kilku sportowców, a najlepsi polscy pływacy odnosili sukcesy m.in. na igrzyskach olimpijskich. Poznaj najważniejszych z nich.
Agnieszka Czopek
Nie wywalczyła wielu medali, lecz jeden z nich pozwoli jej znaleźć się wśród najlepszych polskich pływaków. To właśnie Agnieszka Czopek zdobyła pierwszy polski medal olimpijski w tej dyscyplinie. Sukces ten przypadł na IO w Moskwie w 1980 roku. W rywalizacji na 400 metrów stylem zmiennym zajęła trzecie miejsce.
Natomiast rok później wywalczyła dwa brązowe medale na mistrzostwach Europy w Splicie.
Alicja Pęczak
Była czołową postacią w polskim pływaniu w czasie między osiągnięciami Wojdata i Szukały a sukcesami Otylii Jędrzejczak. Reprezentowała Polskę w różnych stylach pływackich.
Nie zdobyła medalu na igrzyskach olimpijskich ani mistrzostwach świata. Osiągnęła za to sukcesy w mistrzostwach Europy, W nich ma trzy brązowe medale i jeden srebrny. W zawodach na Starym Kontynencie aż dziesięć razy stanęła na podium, pięć razy zdobywając złoty medal.
Mateusz Sawrymowicz
W Melbourne w roku 2007 zdobył tytuł mistrza świata na dystansie 1500 m stylem dowolnym. Wyprzedził konkurencję, ustanawiając nowe rekordy Europy. Przerwał też niezagrożoną dominację Granta Hacketta.
Zdobył również brązowy medal na mistrzostwach Europy, brąz na mistrzostwach świata na krótkim oraz cztery medale na mistrzostwach Europy na basenie 25-metrowym.
Bartosz Kizierowski
Dominował w sprintach, a jego osiągnięcia zapisały go na liście najwybitniejszych pływaków w kraju. W 2005 roku podczas mistrzostw świata w Montrealu zdobył brązowy medal na dystansie 50 m stylem dowolnym, przegrywając jedynie z legendarnym Rolandem Schoemanem.
Kizierowski był również dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw Europy na długim basenie. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney dwukrotnie zajął wysokie, piąte miejsce.
Konrad Czerniak
Specjalista w pływaniu stylem motylkowym. Trzykrotnie z rzędu stawał na podium mistrzostw świata na długim basenie. W 2011 roku zdobył srebrny medal, ustępując jedynie Michaelowi Phelpsowi. W kolejnych latach, 2013 i 2015, uplasował się na trzecim miejscu.
Czerniak, który spędził wiele lat, trenując w Hiszpanii pod okiem Bartosza Kizierowskiego, ma również na swoim koncie pięć medali ME (w tym jeden złoty) i cztery medale mistrzostw Europy na krótkim basenie. Dwa z nich zdobył w 2011 roku w Szczecinie.
Radosław Kawęcki
W 2019 roku zyskał tytuł mistrza Europy na 200 metrów stylem grzbietowym na krótkim basenie w Glasgow, a na 50-metrowym basenie w Gwangju zajął czwarte miejsce. Na IO 2012 w Londynie był o krok od podium, kończąc finał stylem grzbietowym na czwartym miejscu.
Na długim basenie zdobył trzykrotnie mistrzostwo Europy. Natomiast na krótkim basenie siedmiokrotnie sięgnął po tytuł.
Robert Korzeniowski
W 2005 roku, na mistrzostwach świata w Montrealu, zdobył złoto na 200 metrów stylem motylkowym. Cztery lata później miał szansę na powtórzenie tego wyczynu. Pomimo ustanowienia nowego rekordu Polski, w finale musiał uznać przewagę niezrównanego Michaela Phelpsa.
Korzeniowski zdobył kolejne srebro na mistrzostwach świata w 2009 roku, tym razem przegrywając z Chadem le Closem. Wygrał 24 medale na mistrzostwach świata i Europy, z czego siedem z nich to złota.
Najbliżej sukcesu olimpijskiego był w Atenach, gdzie zajął czwarte miejsce w finale na 200 metrów stylem motylkowym.
Artur Wojdat
Podczas igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), Wojdat wywalczył brązowy medal na 400 metrów stylem dowolnym. Na tym dystansie był również przez pewien czas rekordzistą świata.
Niestety, nie zawsze miał tyle szczęścia. W 1992 roku na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie zajął niezadowalające, czwarte miejsce. Podczas swojej kariery 44 razy ustanawiał nowe rekordy Polski.
Rafał Szukała
Specjalista od stylu motylkowego. Zdobył serca polskich kibiców przed Otylią Jędrzejczak. Szukała zapisał się w historii jako pierwszy Polak, który wywalczył złoty medal mistrzostw świata na długim basenie. W 1992 roku wygrał srebro na IO w Barcelonie. w 1996 roku podczas finału olimpijskiego na 100 m stylem motylkowym w Atlancie ustanowił nowy rekord Polski.Mimo to zajął dopiero 5. miejsce.
Wygrał też dwa złote medale na mistrzostwach Europy – w 1989 i 1993 roku.
Otylia Jędrzejczak
Pływaczka nr 1 w Polsce. Toczyła boje z wieloma specjalistkami od stylu motylkowego. Ta zacięta rywalizacja przyniosła Otylii Jędrzejczak wiele rekordów świata na dystansie 100 i 200 metrów. Karierę zakończyła z trzema medalami olimpijskimi (złotym i dwoma srebrnymi zdobytymi w 2004 roku w Atenach), siedmioma medalami MŚ (w tym dwoma złotymi) i dziesięcioma tytułami mistrza Europy.
Aż trzykrotnie zdobyła tytuł najlepszego sportowca Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. W 2005 roku prestiżowy magazyn „Swimming World” przyznał jej miano najlepszej pływaczki roku na kontynencie europejskim.
Więcej o historii polskiego pływactwa i osiągnięć naszych sportowców znajdziesz tu: https://iplywamy.pl/notatka/jak-polska-radzi-sobie-w-plywaniu/.