Jak pływać kraulem

2 min czytania

jak pływać kraulem

Kraul jest powszechnie uznawany za najbardziej efektywny styl pływacki. Triathloniści często używają go, aby jak najszybciej pokonać dystans zbiornika. Ta technika wymaga jednak pewnych umiejętności. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak pływać kraulem i jak wygląda prawidłowa technika!

Nauka pływania kraulem 

Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć, jak można pływać stylem kraul bez odczuwania zmęczenia. Tą samą zasadę można zastosować do każdego stylu pływania – technika jest kluczowa. Możemy ją podzielić na dwa główne segmenty.

Ruch rąk podczas kraula

Kładziemy ciało na wodzie, wyprostowane ręce i nogi. W kraulu wykonujemy naprzemienną pracę rąk. Pierwsza ręka jest skierowana do przodu i „zbiera” wodę, schowana pod powierzchnią. Następnie druga ręka wchodzi do gry – powtarzamy ten sam ciąg ruchów. Ręce są kluczowym elementem tego stylu, to one decydują o naszej prędkości. Jeżeli chodzi o szczegóły, najpierw do wody powinny zanurzyć się palce, a na końcu łokieć. Kiedy wyciągamy ręce z wody, delikatnie zginamy je w łokciach. Dłonie powinny być skierowane tak, jakby miały zebrać wodę.

Ruch nóg podczas kraula

Nie jest tak istotny jak technika rąk, ale nie można go zignorować. W kraulu nogi poruszają się naprzemiennie, a palce powinny być rozciągnięte. Ruch nóg pomaga utrzymać równowagę w wodzie, a sam ruch przypomina trochę nożyce.

Co z resztą ciała? Jak prawidłowo pływać stylem kraul? Pozycja głowy jest dość ważna. Głowa powinna być cały czas zanurzona. Oddech łapiemy obracając głowę ponad linię ramienia, najlepiej co kilka ruchów rękami.

Uczenie się pływania kraulem na zaawansowanym poziomie nie jest tak proste. Wielu ludzi zastanawia się, jak pływać kraulem, aby ciało nie zbaczało na boki. Aby pływać prosto, należy utrzymać odpowiedni balans rękami. Ważna jest również siła nóg, aby utrzymać równowagę w wodzie.

Pamiętaj o oddechu

Aby skutecznie pływać kraulem, niezmiernie istotne jest nie tylko opanowanie techniki, ale również prawidłowe oddychanie.

Podczas gdy podczas pływania kraulem w stylu ratowniczym, nasza głowa jest utrzymana powyżej powierzchni wody, co umożliwia swobodne oddychanie – to jest sposób, w jaki pływamy, aby ratować tonące osoby.

Oddychanie podczas „klasycznego” kraula wygląda nieco inaczej. Aby złapać oddech, obracamy głowę ponad linię ramienia co dwa do trzech ruchów. Tym samym, konieczne jest prawidłowe koordynowanie momentu łapania powietrza z ruchem naszego ciała. Idealna technika polega na szybkim nabieraniu powietrza i powolnym wypuszczaniu go – gdzie ten drugi ruch powinien trwać dwa razy dłużej niż pierwszy.

Co do pływania kraulem – kiedy powinniśmy złapać oddech? Profesjonaliści często mówią o „łapaniu powietrza pod pachą”, natomiast wypuszczamy je podczas obracania głowy.

Jakie mięśnie angażuje pływanie kraulem?

Styl kraul posiada wiele zalet, w tym wpływ na poprawę sylwetki poprzez zwiększenie masy mięśniowej. Specjaliści medycyny podkreślają również inne korzyści jakie daje pływanie w tym stylu:

  • pobudzenie procesów metabolicznych,
  • korygowanie nieprawidłowości postawy,
  • zasilanie organizmu w tlen,
  • poprawa przepływu krwi do organów,
  • zwiększenie elastyczności ciała

Dodatkowo, pływanie kraulem jest bardzo skuteczne w spalaniu kalorii. W zależności od intensywności, można spalić od 500 do 800 kalorii. Pływanie, wymagając od nas zmienności tempa, pozwala na pracę w strefie tlenowej i beztlenowej. Metabolizm działa szybciej nawet kilka godzin po intensywnym treningu.

Styl klasyczny w pływaniu

basenywisla
2 min czytania

Jak pływać motylkiem

basenywisla
1 min czytania

Jak pływać grzbietem

basenywisla
2 min czytania